ورق روغنی یا سرد، در واقع حاصل پردازش بیشتر ورق های گرم است. ورق سیاه حاصل از فرایند نورد گرم، با اسید پوسته برداری شده است.

روند تولید فولاد نورد سرد کمی متفاوت است. با وجود نام این فرآیند، ورق سرد به فولادی گفته می شود که با فشار غلتک در دمای اتاق فشرده می شود. فولاد نورد سرد به دلیل سخت شدن در مقایسه با فولاد نورد گرم ۲۰% افزایش مقاومت دارد. ورق فولادی سرد دارای سطح صاف و براق تر، استحکام کششی بیشتر و ابعاد دقیق تر بوده و در صنایعی که نیاز به دقت بیشتر و یا ظاهر مناسب تر دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

فولاد نورد سرد امکان ایجاد اشکال بسیار دقیق را فراهم می کند. از آنجا که فرآیند در دمای اتاق انجام می شود، فولاد با خنک شدن کوچک نمی شود. شرکت فولاد کاویان ایرانیان ورق های حاصل از فرایند نورد سرد را در هر کدام از مراحل بسته به نیاز مصرف کننده به بازار محصولات فولادی و آهن آلات عرضه می کند. 

ورق سرد؛ کاربردها و راهنمای خرید

نحوه تولید ورق سرد

همانطور که در مقاله ورق سیاه؛ ویژگی ها و راهنمای خرید شرح داده شد. محصول نهایی نورد گرم به صورت کلاف، آماده ورود به مرحله نورد سرد است. فرایند نورد سرد در چند مرحله انجام می شود:

۱-اسیدشویی

در این مرحله ورق سیاه توسط ماده اسیدی پوسته برداری می شود. حاصل کار ورق اسیدشویی است که سطح براق داشته و در صنایع ساختمانی، لوله سازی، تولید مخازن و… نیز کاربرد دارد.

خط تولید ورق سرد

۲-مرحله نورد سرد

در این بخش ورق به منظور کاهش ضخامت، افزایش کیفیت سطح و بدست آوردن ویژگی های مورد نظر وارد چندین مرحله نورد می شود.

۳-مرحله آنیلینگ

کلاف حاصل از مرحله قبل پاکسازی و چربی زدایی شده و وارد مرحله بازپخت می شود تا خواص مکانیکی و یکنواختی سطح آن بهبود یابد.

۴-مرحله تمپرینگ

ورق فولادی که ضخامت بیش از ۵ میلیمتر دارد، در این مرحله جهت حذف تلرانس و تغییر شکل های ناخواسته وارد نورد تمپر و پس از آن در صورت نیاز به نوردهای کاهش سطح وارد می شود.

۴-مرحله نهایی

در این بخش ورق حاصله کویل یا کلاف پیچ و وارد فرآیند روکش دهی (روی، کروم، پلیمر) شده و در نهایت به صورت شیت یا کلاف آماده عرضه به بازار محصولات فولادی و آهن آلات می شود.

انواع ورق سرد

۱-ورق روغنی را براساس جنس آلیاژ فولاد آن به انواع ورق سرد معمولی در ساخت و ساز، ورق سرد کشش در پرسکاری با عمق کم و ورق سرد فوق کشش در پرسکاری عمیق، تقسیم بندی می کنند. میزان عنصر کربن و درصد سختی در آنها به ترتیب کاهش می یابد. ورق ST22 نیز به عنوان ماده اولیه در تهیه ورق گالوانیزه کاربرد دارد.

ورق روغنی اغلب به صورت کویل یا کلاف عرضه می شود.

۲-ورق روغنی از نظر ابعاد در چهار عرض ۱، ۱.۲۵، ۱.۵ و ۲ متر و با ضخامت ۰.۳ تا ۳ میلیمتر و اغلب به صورت کلاف تولید می شود.ورق روغنی اغلب به صورت کویل یا کلاف عرضه می شود.

کاربرد ورق سرد

کاربرد ورق روغنی در مواردی است که نیاز به استحکام، ابعاد دقیق، یکنواختی سطح و زیبایی ظاهر وجود داشته باشد. همچنین به دلیل امکان افزودن رنگ و لعاب به ورق روغنی در ساخت لوازمی مثل اجاق گاز نیز کاربرد دارد. از کاربردهای ورق روغنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • به عنوان ماده اولیه در ساخت ورق گالوانیزه و گالوانیزه رنگی،  
  • در خودروسازی،
  • تولید لوازم خانگی،
  • در ساخت انواع قفسه و مبلمان اداری،
  • به عنوان مصالح ساختمانی و…..

مزایا و معایب ورق سرد

ورق روغنی در ساخت لوازم خانگی کاربرد دارد.

از مزایای ورق روغنی می توان به استحکام بیشتر به دلیل عملیات انجام گرفته روی آن، ابعاد دقیق، ضخامت پایین، کاهش ناصافی در سطح و داشتن ظاهری براق اشاره کرد. اما تولید ورق سرد به نسبت ورق سیاه گرانتر در آمده و از طرفی در مقایسه با ورق گالوانیزه و ورق استیل طول عمر کمی داشته و دوام آن حداکثر تا دو سال است. البته بد نیست این نکته را هم ذکر کنیم که ورق هایی که از آن ورق سرد یا روغنی تولید می شود در آلیاژ فولاد خود سختی کمتری دارند و در نتیجه برخی انعطاف پذیری ورق های سرد را بیشتر از ورق سیاه می دانند، در حالی که این امر به خاطر تفاوت در مواد تشکیل دهنده است و نه فرایند تولید.

راهنمای خرید ورق سرد

قیمت ورق سرد

قیمت فروش ورق سرد، در بخش قیمت ورق از سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان به صورت به روز درج می شود.

نحوه عرضه ورق سرد

ورق سرد معمولا به صورت کویل یا کلاف پیچ عرضه می شود. در طی فرآیند تولید به منظور جلوگیری زنگ زدگی ورق و افزایش طول عمر آن ورق را با روغن پوشش می دهند. در صورت نیاز به شیت، ورق روغنی در بنگاه به طول مورد نظر شما برش داده خواهد شد.  

شیوه بارگیری ورق سرد

بارگیری ورق سرد به صورت کویل خوابیده

در صورتی که وزن بار سفارشی به اندازه تریلی و حدود ۲۳ تا ۲۴ تن باشد، در کارخانه بارگیری می شود. در صورت نیاز به مقادیر کمتر از طریق بنگاه اقدام فرمایید. ورق کویل روغنی نیز همانند ورق سیاه به دو صورت ایستاده و خوابیده به انتخاب شما، قابلیت بارگیری دارد.

کارشناسان فروش ما در  شرکت فولاد کاویان ایرانیان به دو صورت آنلاین در سایت و حضوری در بنگاه واقع در مرکز آهن و شهر آهن ایران، اصفهان جهت سفارش ورق سرد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.