عمده ی محصولات فلزی به ‌صورت ورق فولادی تولید می شود که هرکدام از انواع ورق‌ فولادی، برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مطالعه ی این مقاله دقایقی را با فولاد کاویان همراه باشید.

ورق‌ فولادی از مواد مختلفی تشکیل می شود که هر کدام بسته به نیاز در بخش مختلفی از صنعت و ساخت ساز ساختمان ها به کار می‌روند.

ورق‌های فولادی با توجه به چندین معیار مختلف دسته‌بندی می‌شوند و با توجه به روش ساخت آنها یا حتی مواد به‌کاررفته در آنها، نام‌گذاری و به فروش می‌رسند.

ورق کرکره چیست؟

 نوعی ورق نازک فرم داده‌ شده فولادی، پلاستیکی و یا آلومینیومی است که با فرمینگ کردن ورق های فلزی مختلف به ویژه ورق های گالوانیزه رنگی ورق فلزی کرکره به وجود می آید.

ورق های فلزی کرکره در انواع و طرح های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که هر یک بسته به نوع کاربرد مختلف ساختمانی و یا صنعتی استفاده می شوند.

انواع طرح های ورق فلزی کرکره

ورق های کرکره در طرح های متعددی فرم دهی می شود از جمله

  • طرح سینوسی

در این طرح موج‌ های ورق به شکل نیم‌ دایره دیده می‌ شوند. این طرح یکی  از قدیمی ترین نوع کرکره است که فرم دهی آن اسان است اما هنوز از محبوبیت خاصی برخوردار است.

ورق کرکره سینوسی در دو نوع ریز و درشت تولید می شود. منظور از ریز و درشت، سایز موج‌ ها یا سینوس‌ های آن است.

طول این نوع ورق بسته به درخواست مشتری تعیین و تولید می شود.

  • طرح ذوزنقه ای

این طرح کمی با طرح سینوسی متفاوت است. به این صورت که برجستگی ها (موج های ورق) به شکل سینوسی و یا نیم دایره ای نیستند. بلکه به صورت ذوزنقه ای تولید می شوند.

این طرح در اندازه ها و اشکال مختلف تولید می شود.

برای مثال ممکن در یک طرح، فاصله بین ذوزنقه‌ ها زیاد باشد و یا اینکه ذوزنقه‌ ها به هم چسبیده باشند و فاصله‌ ای بین آن ها نباشد.

در طرحی دیگر ممکن است اندازه ذوزنقه‌ ها درشت و در یک مدل دیگر اندازه ذوزنقه‌ ها ریز باشد.

که همه ی این موارد بسته به نیاز مشتری تولید می شود.

  • طرح شادولاین Shadowline  

از زیباترین طرح‌ های ورق کرکره، طرح شادولاین است که تقریباً شبیه به طرح ذوزنقه می باشد.

این فرم ورق کرکره نسبت به فرم‌ های ذوزنقه‌ ای و سینوسی دارای استحکام بیشتر و طبیعتاً گرانتر است.

مزایا و معایب ورق کرکره

از گذشته برای انتقال آب باران و برف از بام منازل از سقف‌های شیب دار استفاده می‌کردند.

در ابتدا از ورق آهنی استفاده می‌کردند که ورق آهنی بسته به شرایط اقلیمی ( شدت بارندگی، شدت تابش آفتاب و …) و در مجاورت با عوامل خوردگی از بین می‌رفت و یا در زمانی کوتاه پوسیده و سبب از بین رفتن ورق آهن و ایجاد هزینه می‌شد.

پس از گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، تولید ورق گالوانیزه این مشکلات را برطرف کرد.

زمان زیادی طول می‌کشد تا ورق گالوانیزه از بین برود.

عمر مفید این ورق بین ۲۰ تا ۳۰ سال است؛ ولی اگر خشک و دور از باران باشد (با هر روشی که تولید می‌شود)، می‌تواند برای همیشه سالم بماند.

فولاد گالوانیزه‌ای که برای استفاده طولانی مدت در فضای باز در نظر گرفته شده است باید از جنس فولاد گالوانیزه گرم (یا همان حمام مذاب فولاد با فلز روی) باشد که معمولا در محیط‌های مختلف تا حدود ۷۰ سال دوام می‌آورد.

البته می‌توان از رنگ کردن برای محافظت بیشتر ورق در محیط‌هایی که میزان زنگ‌زدن عناصر در آن‌ها بسیار بالاست یا به اصطلاح بسیار خورنده هستند و همچنین برای افزایش طول عمر فولاد گالوانیزه استفاده کرد.

البته باید دقت کنید که قبل از رنگ‌آمیزی حتما سطح آن تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی، از جمله نمک روی و هرگونه محلول کرومات باشد.

این کار را می‌توان با استفاده از یک دستگاه شوینده و تهویه فلزی انجام داد.

امروزه کرکره به دلیل مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و پوسیدگی، زیبایی، سبک بودن، راحتی نصب، هزینه کم تعمیر و نگهداری، دوام پوشش بالا، ایمنی در برابر زلزله و قابلیت بازرسی آسان کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده اند.

ورق کرکره به دلیل گالوانیزه بودن مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل داشتن وزن کم و قیمت مناسب، مقرون به صرفه است.

از آنجاکه ورق کرکره از عرض شکل‌دهی می‌شود از این نظر دارای محدودیت است اما طول آن محدودیت ندارد و بسته به نیاز مشتری است.

جوشکاری کرکره، پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. هم چنین ممکن است دچار رنگ‌پریدگی و درصورت قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار خوردگی شود.

نتیجه گیری

ورق‌ فولادی از مواد مختلفی تشکیل می شود که هر کدام بسته به نیاز در بخش مختلفی از صنعت و ساخت ساز ساختمان ها به کار می‌روند.

ورق های فلزی کرکره در انواع و طرح های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که هر یک بسته به نوع کاربرد مختلف ساختمانی و یا صنعتی استفاده می شوند.

عمر مفید ورق گالوانیزه این ورق بین ۲۰ تا ۳۰ سال است؛ ولی اگر خشک و دور از باران باشد (با هر روشی که تولید می‌شود)، می‌تواند برای همیشه سالم بماند.