گستردگی کاربرد ورق فولادی، به حدی است که از لحظه شروع روز در تمامی وسایل و لوازمی که با آنها سروکار داریم، می توان نشانه هایی از این محصول یافت. اما این وسعت کاربرد، محدودیت هایی را نیز به همراه دارد، از جمله میتوان به آسیب پذیر بودن ورق فولادی در برابر زنگ و خوردگی اشاره کرد. ورق های گالوانیزه محصول پوشش دهی ورق سرد با فلز روی است. مقاومت به خوردگی و طول عمر بالا ورق های گالوانیزه را به یکی از پرطرفدارترین ورق ها در بازار محصولات فولادی و آهن آلات تبدیل کرده است. گالوانیزاسیون با روی یکی از اقتصادی ترین روش های حفاظت فلزات در برابر خوردگی می باشد. شرکت فولاد کاویان ایرانیان یکی از ده شرکت برتر در زمینه تولید انواع ورق فولادی ازجمله ورق گالوانیزه است.

ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه

مقاومت به خوردگی و طول عمر بالا ورق گالوانیزه را به یکی از پرطرفدارترین ورق ها در بازار محصولات فولادی و آهن آلات تبدیل کرده است.

نحوه تولید ورق گالوانیزه

محصولات گالوانیزه به طور کلی از پوشش دادن محصولات فولادی با روی بدست می آیند. برخلاف تصور عموم روی ضد زنگ نیست، بلکه به عنوان آند فداشونده در فرآیند محافظت کاتدی عمل کرده و از آنجایی که میل ترکیبی بیشتری نسبت به آهن دارد، اکسیژن ترجیح می دهد با روی اکسید تشکیل دهد تا آهن موجود در فولاد حتی در بخش های آسیب دیده. میزان مقاومت ورق های گالوانیزه نسبت به خوردگی با ضخامت لایه روی نسبت مستقیم دارد. نحوه تولید ورق گالوانیزه به دو صورت کلی است.

۱-روش غوطه وری گرم

روش غوطه وری گرم
روش غوطه وری گرم

در این روش ورق سرد با سرعت مشخصی از داخل مخازن روی مذاب عبور داده می شود و در نتیجه سطح آن با فلز روی پوشانده می شود. میزان ضخامت پوشش در این روش بستگی به سرعت عبور و تعداد مخازن دارد. روش غوطه وری گرم، موثرترین و اقتصادی ترین روش ساخت ورق گالوانیزه است. ضخامت پوشش در این روش با وزن فلز روی در سطح ورق سنجیده شده و می تواند بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر سانتی متر مربع باشد. پس از خروج ورق فولادی از مخزن با دستگاه جت هوا، تنظیم ضخامت لایه پوششی و تا حدی خنک کنندگی انجام شده، خنک سازی نهایی نیز به وسیله آب انجام می شود. جهت محافظت از شوره سطح ورق ها را با کروم پوشش می دهند. البته دو روش پاشش پودر روی و پاشش روی مذاب نیز وجود دارد که بیشتر برای قطعات کوچک بکار می رود.

روش غوطه وری گرم موثر ترین و اقتصادی ترین روش تولید ورق گالوانیزه است.

۲-روش الکترو گالوانیزه

هرچند میزان محافظت نهایی در گالوانیزه گرم به نسبت هزینه تمام شده از آن یک روش به صرفه ساخته است، اما ورق های گالوانیزه گرم کمی ناصاف بوده و به علت ضخامت بالاتر رنگ کردن آن ها مشکل است. در مواردی که سطح صاف، براق یا قابلیت رنگ پذیری بهتر مدنظر ما باشد، از روش الکترو گالوانیزه استفاده میکنیم. در این روش ورق فولادی در الکترولیت سولفات یا سیانید روی غوطه ور شده و با عبور جریان برق، با الکترولیت واکنش داده و یون روی، بر ورق می نشیند. ضخامت پوشش در این روش قابل کنترل دقیق بوده و سطح صاف تری حاصل می شود. این روش در مواردی مثل بدنه اتومبیل ها کاربرد دارد. البته روش های پوشش دهی مکانیکی یا ذرات روی و شیشه و رنگ کردن با روی هم وجود دارد که بیشتر برای قطعات کوچک است.

انواع ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه را با توجه به نوع کریستال تشکیل شده، شکل ظاهری، نحوه تولید و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می کنند.

ورق گالوانیزه گل درشت

ورق گالوانیزه گل درشت
ورق گالوانیزه گل درشت

در این مدل، کریستال های روی تشکیل شده روی ورق درشت و کاملا قابل رویت هستند.

ورق گالوانیزه گل ریز و بدون گل: در این دو محصول، کریستال های روی قابل رویت نبوده و ورق، سطحی صاف و براق دارد.

ورق گالوانیزه گرم: مقصود همان ورق تولید شده به روش های گرم می باشد. به دلیل ضخامت بالا ماندگاری طولانی تری دارد.

ورق گالوانیزه سرد: ورق تولید شده توسط الکتروگالوانیزاسیون.

ورق گالوانیزه رنگی: رنگ کردن علاوه بر تاثیر تزئینی در دکوراسیون به دوام بیشتر ورق نیز کمک می کند.

ورق گالوانیزه آجدار و طرح دار:

ورق گالوانیزه طرح دار
ورق گالوانیزه طرح دار

ایجاد الگوهایی مثل کرکره ای، شادولاین، ذوزنقه و… با استفاده از دستگاه های فرمینگ. عرض استاندارد این ورق نیز کمتر از ورق ورق گالوانیزه طرح دار عرض استاندارد کمتری نسبت به ورق ساده دارد.ساده است.

کاربرد ورق گالوانیزه

کاربرد ورق های گالوانیزه بیشتر در مواردی است که امکان خوردگی فولاد وجود داشته باشد. بخشی از کاربردهای آن به شرح زیر است.

– پوشش سقف‌ و شیروانی و بیرون سازه ها

– صنایع کابینت سازی

– صنایع خودروسازی

– صنایع کابل‌ سازی

– ساختمان سازی به صورت انواع پروفیل، کانال کولر و..

– تولید لوازم خانگی مثل آبگرمکن و…

– مخازن و لوله های آب

– طراحی فضاهای شهری مثل پل ها، نرده ها، چراغ خیابان ها

و موارد دیگری از این دست…..