ورق فولادی، همانطور که از نامش پیداست، قطعه ای با ضخامت بسیار کم و طول و عرض بالا می باشد که از آلیاژهای فولادی ساخته شده است.

البته ورق آلومینیومی هم در بازار هست که کاربردها و مزایای خودش را دارد. ورق ها با توجه به نازکی و قابلیت شکل پذیری در صنایع مختلفی مثل اتومبیل سازی، ساختمان، لوله سازی، تولید لوازم خانگی و… کاربرد دارند.

کارخانه های ایرانی از قبیل فولاد کاویان، اکسین، و فولاد مبارکه اصفهان… به تولید ورق اشتغال دارند.


ورق فولادی، انواع و کاربردها

انواع ورق در بازار آهن آلات و محصولات فولادی

ورقهای موجود در بازار محصولات فولادی و آهن آلات را می توان از لحاظ جنس آلیاژ تشکیل دهنده، مواد محافظتی، روش تولید ورق و ابعاد عرضه شده دسته بندی کرد.

روش های تولید ورق فولادی

به طور کلی دو روش ساخت ورق وجود دارد. نورد گرم و نورد سرد. نورد عبارت از گذراندن فلز از بین دو یا چند غلطک است که در خلاف جهت یکدیگر در حال حرکت بوده و با این روش، شمش فلزی را شکل می دهند.

البته تمامی فرآورده های نورد چه گرم و چه سرد یک یا چند فرآیند حرارتی را تجربه می کنند تا از این روش هم فرآیند شکل دهی با سادگی بیشتری انجام پذیرد و هم ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی فرآورده ها بهبود یابد.

اما فرق بین این دو در نیاز به قدرت و در نتیجه غلطکهای کمتر و توانایی نورد شمشال های بزرگتر در نورد گرم و استحکام بیشتر محصول نهایی در نورد سرد است.

بنابراین برای تولید محصولاتی با پرداخت سطح بالا و ابعاد دقیق تر، آنها را در حالت سرد نورد می کنند. اغلب محصولات نورد گرم در سطوح کوچکتر برای دستیابی به خصوصیات بالا وارد مرحله نورد سرد می شوند.


ورق سیاه طی فرآیند نورد گرم تولید می شود.

ورق سیاه

از اصلی ترین ورق ها در بازار آهن آلات و محصولات فولادی که توسط فرآیند نورد گرم تولید می شود. شاخص کلی استاندارد آن ST بوده که براساس میزان عنصر کربن در آلیاژ آن است.

بر این اساس ورق سیاه ST33 نرم ترین و ST52 سخت ترین نوع ورق سیاه می باشد. ورق سیاه در صنایع تانکر سازی، ساختمان، خودرو و لوله سازی کاربرد دارد.

ورق روغنی

نامگذاری این ورق فولادی به دلیل سطح صیقلی و براق آن می باشد. روش تولید این نوع ورق آهنی، نورد سرد بوده و ماده اولیه بکار رفته در آن ورق های حاصل از نورد گرم ST22 یا ST24 دارای قابلیت کشش، یا ST12 تا ST14 است که دارای قابلیت فوق کشش هستند.

ورق فولادی روغنی در پروفیل های ساختمانی، مبلی، در و پنجره، بدنه کابینت، تولید قطعات صنعتی، وسایل برقی خانگی و قطعات خودرو کاربرد دارد.

قیمت ورق ST12 به دلیل تقاضای بیشتر در بازار محصولات فولادی و آهن آلات بالاتر است. ورق روغنی قابلیت لعاب دهی هم دارد.

ورق فولادی اسید شویی

همان ورق سیاه است که در طی فرآیند اسید شویی زغال ها و ناخالصی های سطح آن حذف می شود و حاصل کار ورقی براق تر مشابه ورق روغنی است.

خرید و فروش ورق فولادی اسید شویی در صنایع ساختمانی، لوله سازی، تولید مخازن و… انجام می شود.


ورق فولادی گالوانیزه، همان ورق روغنی است با پوشش روی.

ورق فولادی گالوانیزه

همان ورق روغنی است که جهت جلوگیری از فرآیند خوردگی با روی پوشش داده می شود. سه نوع گل ریز، گل درشت و بدون گل این ورق فولادی حاصل تفاوت در نحوه شکل گیری کریستال ها طی فرایند گالوانیزاسیون می باشد.

ورق گالوانیزه در محل های در معرض رطوبت مثل کانال کولر، شیروانی، لوله های آب و… استفاده می شود.

ورق فولادی رنگی

ورق فولادی گالوانیزه را جهت استفاده در لوازم خانگی، صنایع ساختمانی و فلزی، حمل و نقل و … در کوره رنگ و آستر می کنند.

ورق شیروانی

یکی از انواع ورق فولادی رنگی است که در طرح ها و فرم های متنوع کرکره سینوسی، ذوزنقه، طرح سفال، شادولاین و پرچین شیروانی وجود دارد.

این ورق بیشتر در پوشش سقف و دیواره ساختمان ها، ویلا و سوله مورد استفاده قرار می گیرد.


ورق شیروانی، یک نوع ورق فولادی رنگی است که در فرم های متنوعی عرضه می شود

ورق تین پلیت (ورق قلع اندود)

دو طرف آن با قلع پوشش داده شده است. در تهیه قوطی های کنسرو مواد غذایی، چای و روغن نباتی و غیره استفاده می شود.

ورق فولادی کورتن

از جنس فولاد کورتن، بسیار مستحکم و ضد زنگ است. در ساخت نمای بیرونی ساختمان و مجسمه ها کاربرد دارد.

ورق فولادی هاردوکس

فولاد هاردوکس با ترکیب شیمیایی متفاوت خواصی نظیر استحکام، انعطاف پذیری و جوش پذیری بالایی را برای مصرف کنندگانش به همراه دارد.

ورق استیل

از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. انواع مات، خش دار، نسوز، روکش دار و ضد اسید داشته و در صنایع گاز، آب، نفت و پتروشیمی، در نیروگاه ها، صنایع غذایی و دارویی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید ورق فولادی در فرم های ورق رول (با طول بالا و عرض مشخص) و ورق شیت (با طول و عرض محدود) انجام می شود.

علاوه بر ورق های ساده ورق آجدار هم در بازار محصولات فولادی و آهن آلات وجود دارد که حاصل شکل دهی ورق های نورد گرم و از جنس ST37 است.

ورق آجدار در دستگاه های صنعتی و پله های اضطراری، آسانسورها و صنایع ساختمانی، کف زمین های تحت عملیات ساخت، کف اتاق کامیون ها و… کاربرد دارد.