در ایران کارخانه های زیادی وجود دارد که در حوزه تولید میلگرد فعالیت دارند. میلگرد یک از مهمتربن مقاطع فولادی در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی است. برخی کارخانه ها هستند که بهترین میلگرد ایران را تولید میکنند و میلگرد های با کیفیت تولید میکنند. در این مقاله ما می‌خواهیم به شما کارخانه‌هایی که میلگرد با کیفیت تولید می‌کنند را معرفی کنیم. با کاویان رول همراه باشید.

میلگرد چیست؟ با انواع آن آشنا شوید

میلگرد نوعی پروفیل بسته می‌باشد. این نوع از مقطع فولادی، به دو صورت آجدار و بدون آج تولید و در بازار عرضه می‌شود. میلگردهای آجدار و بدون آج، هر نوع کاربرد و مزایای منحصر به فرد دسته‌ی خود را دارد. آرماتورها بر اساس استانداردهای فولادی متفاوت، در گریدها و انواع متفاوتی تولید و عرضه می‌گردد.

انواع کارخانه‌های تولید میلگرد با کیفیت

کارخانه‌های متعددی در تولید میلگرد فعالیت دارند. هر یک از کارخانه‌ها برای تولید میلگرد، از روش‌ها مخصوصی استفاده می‌کنند. علاوه بر روش تولید، نوع آلیاژ، میزان تولید، استانداردهای کنترل کیفیت و جوایز هر کارخانه متفاوت است. 

در گذشته میلگردهای مصرفی ایران از کشورهای همسایه وارد می‌شد. اما امروزه با پیشرفت در صنعت فولاد سازی، ایران توانسته یکی از بهترین تولید کنندگان میلگرد در دنیا باشد. 

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان جزو اولین تولید کنندگان آهن آلات در اصفهان است. ذوب آهن اصفهان، علاوه بر استانداردهای ایزو، دارای گواهی‌نامه‌های زیر نیز هست:

  • استاندارد تولید با بالاترین سطح کیفیت.
  • گواهینامه‌ی مطابقت محصولات میلگردی با BS 4449:2005 Grade B500B از یک شرکت انگلیسی.
  • گواهی سیستم‌های مدیریت کیفیت مربوط به ایزو ۹۰۰۱.

میلگرد ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود، به دو صورت آجدار و ساده است. این میلگردها بر اساس استاندارد ملی ۳۱۳۲ تولید می‌شود. و به دلیل کیفیت بسیار خوبی که دارد، از سمت کشورهای همسایه درخواست‌های بالایی دارد. علامت اختصاری میلگردهای تولیدشده در مجموعه‌ی ذوب آهن اصفهان، ES CO است.

کارخانه فولاد کویر کاشان

این کارخانه در سال 1379 تأسیس شد. این کارخانه، در ابتدا با نام فراب کویر فعالیت می‌کرد. چند سال پس از تأسیس کارخانه، به دلیل افزایش توان تولیدی بالا، دو خط نورد برای تولید میلگردهای ساده و آجدار به کارخانه اضافه گردید.

 در سال 1386، هیئت مدیره‌ی این مجموعه، کارخانه‌ی فولاد کویر کاشان را به صورت رسمی به عرصه‌ی فولاد کشور معرفی کردند. میلگردهایی که در این کارخانه تولید می‌شود، ویژگی‌های متفاوتی نسبت به بقیه کارخانه‌ها دارد. میلگردهای این کارخانه، استحکام و قابلیت جوش پذیری بالایی دارد.

شرکت مجتمع فولاد خراسان

مجتمع فولاد خراسان، میلگردهای خود را با نام میلگرد نیشابور در بازار فولاد عرضه می‌کند. این کارخانه هم مانند کارخانه ذوب آهن اصفهان، میلگردهای خود را طبق استاندارد ۳۱۳۲ تولید و روانه بازار می‌کند. این کارخانه میلگردهای خود را با گرید های میلگرد ساده، میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد آجدار جناغی تولید می‌کند. این کارخانه میلگردهای خود را با تکنولوژی کوئنچ تمپرتولید می‌کند.

فولاد آذربایجان میانه

کارخانه فولاد آذربایجان میانه، هم جزو یکی از بهترین تولید کنندگان میلگرد است. این کارخانه، محصولات خود را با روش خاص خود تولید می‌کند و در نهایت یک میلگرد خاص و با کیفیت را تولید و در بازار عرضه می‌کند. استاندارد مورد استفاده‌ی این کارخانه برای تولید انواع میلگرد، DIN488 و DIN1011 میباشد.

مجتمع فولاد روهینا

کارخانه فولاد روهینا، روش‌های تخصصی و نوینی را برای تولید میلگرد استفاده می‌کنند. این کارخانه، مقاومت بسیار خوب و وزن پایینی دارد. از میلگرد روهینا برای ساخت ساختمان‌های سنگین استفاده می‌کنند.

میلگرد روهینا، بر اساس استانداردهای ۳۱۳۲ ملی، ASTM A615 آمریکایی و BS 4449 انگلیسی، تولید و در بازار عرضه می‌شوند.

مجموعه نورد کوثر اهواز

کارخانه کوثر اهواز، در سال 1342 تأسیس گردیده و اخیراً یکی از بهترین تولید کنندگان میلگرد معرفی شده. میلگردهای تولید شده در این کارخانه، به دو صورت آجدار و ساده تولید می‌شود. استانداردهای گوناگون کنترل کیفی ایزو در تولید میلگرد این کارخانه دخیل هستند. 

نحوه ی تشخیص کارخانه تولید کننده میلگرد

برای تشخیص دادن میلگرد کارخانه ها بهترین راه تشخیص از طریق علامت اختصاری  میلگرد است. هر کارخانه به طور مجزا یک علامت اختصاری خاص دارد.