تیر آهن یکی از کلیدی ترین پروفیل های کاربردی در سازه است که استفاده از آن در قرن نوزدهم به جای تیرهای چوبی رواج و محبوبیت یافت. امروزه این محصول از جنس فولاد و در استانداردها و اشکال مختلفی یافت می شود که هر کدام کاربری خاص خودش را دارد. عدم شناخت کافی از این محصول، می تواند موجب وارد آمدن زیان مالی به سرمایه گذاران پروژه ها شود. در این مطلب به شناسایی این پروفیل، انواع و استانداردهای موجود آن در بازار آهن آلات و محصولات فولادی ایران پرداخته و نکاتی را در مورد خرید تیرآهن ذکر می کنیم. با ما همراه باشید.

تیر آهن یکی از کلیدی ترین پروفیل های کاربردی در سازه است.

معرفی تیر آهن

تیر آهن جزو تیرهای فولادی (Beam) است و معمولا به شکل حرف H یا I است. این پروفیل در برش عرض یا سطح مقطع خود دارای دو تیغه عمودی در دو طرف است که به آن بال گفته می شود و تیغه افقی میانی که اتصال بین دو بال را برقرار کرده و به آن جان می گویند. جنس این محصول از فولاد بوده و روش تولید تیرآهن، نورد گرم می باشد.

برش عرضی تیر آهن

انواع تیرآهن

این محصول را براساس شکل، کاربرد و استاندارد ساخت تیر آهن به انواع زیر دسته بندی می کنند.

۱-تیرآهن I

یا تیر آهن موازی، این محصول براساس استاندارد ایران تولید شده و بیشترین میزان کاربرد را در طراحی ها در کشورمان دارد. مرجع ساخت تیر آهن موازی، استاندارد اروپایی IPE می باشد. سطح مقطع این محصول به شکل حرف I است. یعنی بال ها خیلی بلند نبوده و ویژگی مهم دیگر و وجه تمایز آن با استاندارد INP، یکنواخت بودن ضخامت بال ها از ابتدا تا انتها می باشد. این محصول از نمره ۸ تا ۶۰ و در شاخه های ۱۲ متری، در بازار محصولات فولادی و آهن آلات موجود می باشد. بسته به نمره تیر آهن در انواع باریک و نیم پهن معرفی می شود.

در تیرآهن I ضخامت بال ها یکنواخت است.

۲-تیرآهن شیبدار

این محصول هم دارای سطح مقطع I می باشد، با این تفاوت که ضخامت بال از نوک تا محل اتصال به جان به تدریج پهن تر شده و پروفیل شکل شیبدار به خود می گیرد. این پروفیل تحت استاندارد INP  ساخته می شود. تیر آهن شیبدار نیز در نمره های ۸ تا ۶۰ و در شاخه های ۱۲ متری در بازار یافت می شود. عدم دقت در سفارش تیرآهن به دلیل شباهت این دو استاندارد به یکدیگر می تواند مشکل ساز شود. گاهی در پروژه ها، تنها پس از تحویل بار یا حتی در طی اجرای پروژه مهندسین متوجه خرید تیر آهن متفاوت با نقشه می شوند.

در تیر آهن شیبدار ضخامت بال از ابتدا تا وسط بتدریج پهن تر می شود.


در تیر آهن شیبدار ضخامت بال از ابتدا تا وسط بتدریج پهن تر می شود.

۳-تیرآهن H

که در بازار محصولات فولادی و آهن آلات با نام تیرآهن هاش یا بال پهن شناخته می شود. تحت استاندارد IPB بوده و علامت مشخصه آن ارتفاع زیاد بال ها است. به طوری که آن را به حرف H بیشتر شبیه کرده است. این محصول در نمره های ۱۰ تا ۱۰۰ و به صورت شاخه های ۱۲ متری عرضه می شود. نوع هاش دارای دو مدل هاش سبک (L) و هاش سنگین (V) می باشد.

مقایسه تیرآهن هاش با معمولی

۴-تیرآهن لانه زنبوری

یا تیر آهن شبکه، تحت استاندارد CPE است. مشخصه اصلی آن دارا بودن یک سری سوراخ در جان تیر است که پس از اتصال شکل لانه زنبوری به خود می گیرند. این محصول در محل پروژه با توجه به نقشه ساخت برش و مجددا جوشکاری می شود. از مزیت های مهم این محصول مقاومت بیشتر نسبت به وزن آن است که امکان تولید سازه های سبک تر و ارزانتر را فراهم می کند. این محصول را براساس ضخامت جان، ارتفاع، ضخامت و عرض بال دسته بندی می کنند.

تیرآهن لانه زنبوری

کاربرد تیرآهن و مزایا و معایب آن

این پروفیل در ساختمان ها جهت تحمل نیروهای وارد بر سازه، تحت عنوان تیر (افقی)، ستون (عمودی)، نعل، خرپا و در ساخت پل ها یا تقویت کانتینرها و… استفاده می شود. از مزایای کاربرد تیر آهن در سازه می توان به پیشروی سریعتر پروژه، اجرای کاربردی در ارتفاع بالا، امکان الحاق راحت تر قطعات و در نتیجه توسعه بهتر پروژه اشاره کرد. از سویی کمانش بیشتر قطعات فلزی و همچنین هزینه های تحمیلی جهت حفاظت سازه از خوردگی، گستردگی کاربرد تیر آهن را محدود می کند. ضمن اینکه در سازه هایی که اتصال از طریق جوشکاری باشد، دچار مشکلاتی از قبیل مقاوم سازی به زلزله و… خواهیم شد.

راهنمای خرید تیرآهن

قیمت تیرآهن

جهت دسترسی به قیمت های روز فروش تیرآهن برندهای مختلف می توانید به گزینه قیمت تیرآهن واقع در بخش قیمت روز در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان مراجعه بفرمایید.

نحوه عرضه تیرآهن

تیر آهن را به صورت شاخه های ۱۲ متری عرضه می کنند که با توجه به وزن مخصوص و همچنین ضخامت بال و نمره تیر آهن وزن نهایی بار تغییر می کند. برای محاسبه وزن شاخه تیر آهن و همچنین تعداد شاخه در بسته و بار می توانید به جدول وزنی آهن آلات در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان مراجعه بفرمایید.

نمره تیر آهن: در واقع همان فاصله بین دو بال یا اصطلاحا ارتفاع اسمی تیر آهن است.

بارگیری و بسته بندی تیرآهن

شیوه بارگیری تیرآهن

بارگیری در کارخانه با وزن حدود ۲۳ تن انجام شده، در غیر اینصورت بار در بسته های حدودا ۵۵۰۰ کیلویی و از بنگاه ارسال می شود.

کارشناسان فروش ما در شرکت فولاد کاویان ایرانیان به دو صورت آنلاین در سایت و حضوری در بنگاه واقع در مرکز آهن و شهر آهن ایران، اصفهان جهت سفارش تیرآهن آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.