تیر آهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه، درواقع از برش زیگزاگی تیرآهن I با الگوهای مختلف به صورت طولی و جوش دادن مجدد دو تکه تیرآهن به یکدیگر به شکلی که بخش های برجسته برش روبروی هم و بخشهای فرو روفته نیز در مقابل یکدیگر باشند، ساخته شده و بدین شکل در طول جان تیراهن سوراخ های شش ضلعی ایجاد می شود. علت اصلی کاربرد تیرآهن لانه زنبوری، پایین آوردن وزن سازه می باشد. انواع تیرآهن لانه زنبوری تحت استاندارد CPE در بازار محصولات فولادی و آهن آلات قابل عرضه هستند.

نحوه تولید تیرآهن لانه زنبوری

۱- طراحی برش

به دو روش پانیر و لیتسکا انجام می شود.

الگوی برش پانیر: در این روش ارتفاع نهایی با توجه به ارتفاع تیرآهن تعیین می شود، بدین صورت که نمای طولی تیرآهن از عرض به ۴ قسمت تقسیم شده و با همان ابعاد شطرنجی می شود. شیب اضلاع مورب ۶ ضلعی رسم شده، ۲ به ۱ است. به این صورت، پس از برش و جوشکاری، ارتفاع تیر تولید شده به اندازه ۱.۵ برابر افزایش می یابد.

الگوی برش پانیر در تیرآهن لانه زنبوری

الگوی برش لیتسکا: در این روش ارتفاع نهایی با توجه به لنگر خمشی تعیین می شود. پس از تعیین ارتفاع کل با توجه به لنگر خمشی، فواصل افقی (کسری از e) و عمودی (v) مشخص می شود. نمای طولی را رسم کرده از بالا و پایین دو خط با فواصل v ترسیم کرده و با فاصله e شطرنجی می کنند. ۶ ضلعی ها رسم شده و الگوی برش در می آید.

الگوی برش لیتسکا در تیرآهن لانه زنبوری

۲-برش

۱-برش گرم یا برش برنول: ابتدا با استفاده از شابلون، خطوط برش را ترسیم کرده، سپس بدنه تیر را با چند خال جوش روی سطح برش صاف ثابت می کنند. برش با استفاده از دستگاه برش برنول و شعله حاصل از سوختن گاز استیلن و با دست، انجام می گیرد.

۲-برش سرد یا برش کوپال: برش به صورت اتوماتیک و با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین و تیغه مخصوص صورت می گیرد و برش در این حالت به صورت سرد بوده و به دلیل اتوماتیک بودن و همچنین عدم تغییر شکل در اثر گرما دقت بیشتری دارد.

برش تیر آهن لانه زنبوری

۳-جوشکاری

دو تکه برش داده شده تیرآهن را به اندازه یک دندانه نسبت به هم جابجا می کنند، به این ترتیب حفره ها در مقابل هم و بخش های پر هم در برابر هم قرار گرفته و در طول تیرآهن سوراخ های لانه زنبوری ایجاد می شود. سپس از دو طرف تیرآهن جوشکاری می شود. برای افزایش مقاومت نسبت به تنش های برشی، باید یک ورق را به حفره ای که در محل اتصال به تکیه گاه قرار دارد، با جوش کامل متصل کرد.

البته در برخی انواع تیرآهن لانه زنبوری یک ورق به ابعاد جان تیرآهن به طور کامل به آن جوش داده می شود. در این حالت تیرآهن مقاومت بیشتری پیدا می کند، اما وزن آن نیز افزایش می یابد.

نحوه ساخت تیر آهن لانه زنبوری

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

استفاده از تیرآهن لانه زنبوری مزایای زیادی دارد:

  • گشتاور خمشی و مدول مقطع در این مدل افزایش می یابد
  • مقاومت تیر نسبت به تنش های خمشی نیز زیاد می شود
  • حاصل دو مزیت بالا به وجود آمدن تیرآهنی با ارتفاع و استحکام بیشتر نسبت به تیرآهن معمولی هم وزن خود است. در نتیجه کاهش وزن سازه را در پی دارد.
  • به دلیل استحکام بالاتر میزان وزنی تیرآهن محاسبه شده برای سازه پایین آمده و در نتیجه صرفه اقتصادی برای سازنده به دنبال دارد
  • حفره های موجود در تیر، امکان عبور سیم ها و لوله های طراحی شده در سازه را فراهم می کنند.

اما تیرآهن لانه زنبوری معایبی هم دارد

  • تحمیل تنش برشی در محل اتصال پل به ستون
  • کاهش مقاومت برشی به علت جوشکاری
  • لهیدگی در محل جوشکاری در جان تیرآهن
  • مساحت کم تیرآهن نسبت به ارتفاع آن

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در پایین آوردن وزن سازه ساختمانی و در صنایعی مثل پل سازی، عمران و… بسیار معمول است. این تیر می تواند به صورت پل در اسکلت فلزی به کار رفته و استفاده از آن در تیرهای دهانه های مهاربندی شده و قاب های خمشی ممنوع است.

قیمت تیرآهن لانه زنبوری

قیمت تیرآهن لانه زنبوری با توجه به نمره تیرآهن و وزن آن در شاخه تعیین می شود. قیمت های فروش تیرآهن به طور مرتب در بخش قیمت تیرآهن در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان مرتبا بروز رسانی می شوند. از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن، می توان قیمت فولاد در بازار جهانی، قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا در بورس برای یک محصول خاص و… را نام برد.

شما می توانید خرید تیرآهن را به دو صورت حضوری در بنگاه در مرکز آهن و شهر آهن ایران، اصفهان و از طریق سایت، توسط کارشناسان فروش شرکت فولاد کاویان ایرانیان انجام دهید.