تیرآهن از کلیدی ترین مصالح ساختمانی به شمار می رود و استفاده از آن سرعت اجرای پروژه را بالا می برد. اما تیرآهن های معمولی یا I، توانایی تحمل وزن سازه های بلند و سنگین را ندارند و برای افزایش مقاومت آنها ناگزیر از اتصال ورق های فولادی هستیم. که به تبع هزینه بالایی را به ساختمان تحمیل می کند. تیر آهن هاش با طراحی خاص خود، مقاومت بیشتری نسبت به بارهای افقی و عمودی سازه از خود نشان داده و کاربرد آن در ساختمان های بلند منجر به صرفه جویی در هزینه و زمان می شود. این محصول هم به صورت وارداتی و هم به صورت کالای تولید داخل در بازار محصولات فولادی و آهن آلات ایران موجود می باشد.

استفاده از تیرآهن هاش در ساختمان های بلند منجر به صرفه جویی در هزینه و زمان می شود.

معرفی تیر آهن هاش

علامت مشخصه تیر آهن هاش همانطور که در مقاله تیرآهن؛ شناسایی و راهنمای خرید نیز گفته شد، بال های بلند آن است. به طوری که طول بال در این تیرآهن از ۱۰۰ میلی متر به بالا بوده و در برخی انواع آن طول بار برابر با ارتفاع تیرآهن است. این بلندی به خوبی به تیر آهن هاش امکان تحمل بارهای افقی و عمودی وزن سازه را داده و سازه را از جوش دادن ورق های فولادی بی نیاز می کند.

مقایسه تیرآهن هاش با معمولی

انواع تیرآهن هاش

این محصول را براساس جنس، طول بال و ضخامت بال و جان تیرآهن دسته بندی می کنند.

تقسیم بندی تیر آهن هاش بر اساس جنس

جنس فولاد بکار رفته در ساخت تیرآهن هاش، می تواند استاندارد ST37، ST44 و ST52 باشد. میزان کربن و در نتیجه سختی آلیاژ فولاد در این استاندارد با افزایش اعداد ذکر شده، افزایش می یابد. اما فولاد ST44 بیشترین میزان کاربرد را در تولید تیرآهن هاش دارد.

اجزای یک تیرآهن

تقسیم بندی تیر آهن هاش بر اساس طول بال

براساس طول بال، این محصول را به سه دسته هاش بال باریک، هاش بال متوسط یا نیم پهن و هاش بال پهن تقسیم بندی می کنند. در هاش بال پهن طول بال با ارتفاع تیرآهن (یعنی عرض جان) برابر است. این امر باعث افزایش مقاومت تیرآهن شده به طوری که این تیرآهن به عنوان بهترین پروفیل برای ستون ها انتخاب می شود.

تقسیم بندی تیر آهن هاش بر اساس ضخامت بال

نام آشناترین نوع تقسیم بندی تیر آهن هاش می باشد. بر این اساس تیرآهن بال پهن را به سه دسته تقسیم می کنند.

۱-تیرآهن هاش سبک

با نام IPBL یا HEA نیز شناخته می شود. وزن شاخه کمتر در این تیرآهن به علت ضخامت کمتر بال و جان تیر آهن می باشد. با نمره ۱۰ تا ۱۰۰، طول بال ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و ارتفاع مقطع ۹.۶ تا ۹۹ سانتیمتر ساخته می شود.

تیر آهن هاش فوق سنگین در ابعاد مختلف

۲-تیرآهن هاش سنگین

با نام IPBV یا HEB نیز معروف است. همان هاش بال پهن می باشد. نوع سبک و سنگین تیرآهن هاش در ایران تولید شده و کالای وارداتی آن نیز در بازار محصولات فولادی و آهن آلات ایران موجود است. همانطور که گفتیم هاش بال پهن بهترین گزینه در طراحی ستون بوده و در سازه های سنگین که نیاز به مقاومت بالا دارند، استفاده می شود. نوع سنگین، پرفروش ترین مدل تیرآهن هاش می باشد. در سایز ۱۰ تا ۱۰۰، طول بال ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و ارتفاع مقطع ۱۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر عرضه می شود.

۳-تیرآهن هاش فوق سنگین

یا HEM، نمره آن ۱۰ تا ۱۰۰، طول بال ۱۰.۶ تا ۳۰.۲ سانتی متر و ارتفاع مقطع ۱۲ تا ۱۰۰.۸ سانتیمتر است. گستردگی کاربرد آن از نوع HEB کمتر بوده و مخصوص سازه های خاص می باشد.

مزایای تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی

  • پهنای بیشتر بال تیرآهن هاش
  • افزایش سطح مقطع در تیرآهن H؛ منجر به کاهش نیروهای تنشی وارده بر تیرآهن می شود.
  • کیفیت بیشتر تولید و یکنواخت تر بودن نسبت به تیرآهن معمولی
  • امکان استفاده در طول های زیاد. تیرآهن هاش را می توان تا طول ۱۰۰ متر نیز استفاده کرد ولی تیرآهن معمولی تنها تا طول ۳۰ متر قابل استفاده است. این مزیت تیرآهن H را به یکی از گزینه های مناسب تیرآهن در سازه های با ارتفاع زیاد تبدیل می کند.
  • سرعت جاگذاری زیاد به دلیل عدم نیاز به صفحات فولادی تقویت کننده
  • صرفه جویی در هزینه های کارگری و مصالح
  • مقاومت بیشتر نسبت به نیروهای وارده و ایمنی بیشتر سازه بخصوص در برابر زلزله و نیروهای رانشی

کاربرد تیرآهن هاش

با توجه به مزیت های ذکر شده، تیرآهن هاش بخصوص در انواع بال پهن به میزان زیادی در ستون های دارای تکیه گاه عمودی، ساخت تیر و خرپا کاربرد داشته و در صنایعی مثل ساخت پل، اسکله و پالایشگاه، برج سازی و همچنین ساخت کشتی و سدسازی کاربرد گسترده ای دارد.

راهنمای خرید تیرآهن

در خرید تیرآهن هاش، تراز بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. تراز بودن تیرآهن بدین معنی است که ضخامت پروفیل در طول خود یکنواخت است. 

قیمت تیرآهن هاش

قیمت فروش تیرآهن هاش سبک و سنگین در بخش قیمت تیرآهن در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان به طور مداوم جهت استفاده شما بروزرسانی می شود.  

نحوه عرضه تیرآهن هاش

تیر آهن هاش در شاخه های ۱۲ متری عرضه می شود. وزن نهایی بار با توجه به ضخامت بال و نمره تیر آهن متغیر است. لازم به ذکر است که وزن شاخه تیر آهن هاش و سایزهای موجود، در جدول وزنی آهن آلات در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان موجود می باشد.

بارگیری و بسته بندی تیرآهن هاش

شرکت فولاد کاویان ایرانیان ثبت سفارش تیرآهن شما را هم از طریق سایت و هم با تماس یا مراجعه به بنگاه واقع در مرکز آهن و شهر آهن ایران، اصفهان انجام می دهد.