نبشی یا آهن گوشه که تحت عنوان پروفیل L نیز شناخته می شود، از المان های مهم در اجرای اتصالات ساختمانی و صنعتی است. همانطور که از نامش پیداست، یک قطعه فولادی یا آلومینیومی به شکل L است که تحت فرایندهای نورد گرم یا سرد تولید می شود. آهن گوشه در بازار محصولات فولادی و آهن آلات ایران به صورت شاخه ای و خرد شده یا لقمه عرضه می شود.

نبشی؛ یک اتصال مهم صنعتی
نبشی؛ یک اتصال مهم صنعتی

نحوه تولید نبشی

با توجه به نوع کاربرد و جنس ماده اولیه، این محصول را به دو روش نورد گرم و سرد تهیه می کنند. از آنجایی که برای هرگونه شکل دهی ابتدا باید ضخامت تختال فولادی کاهش یابد، پس می توانیم بگوییم ماده اولیه هر دو نوع آهن گوشه فولادی، ورق فولادی است.

۱- روش فابریک:

در این روش پس از عبور شمش بلوم از نورد گرم و کاهش ضخامت، از نورد دیگری عبور کرده و شکل L به خود می گیرند. در نهایت شاخه ها به طول ۶ تا ۱۲ متر توسط دستگاه گیوتین برش میخورند.

۲- روش پرسی:

روش پرسی با دستگاه رول فرمینگ
روش پرسی با دستگاه رول فرمینگ

در این روش رول ورق فولادی در اندازه مورد نظر برش خورده سپس توسط دستگاه رول فرمینگ پرس شده و به شکل نهایی عرضه می شوند. معمولا طول شاخه ها در این آهن گوشه ۶ متر است.

انواع نبشی

این محصول را با توجه به جنس مواد اولیه و شکل ظاهری تقسیم بندی می کنند. هر کدام از این دسته ها کاربردهای مختلفی دارند.

انواع آهن گوشه از لحاظ جنس

۱-نبشی A36:

ارزانترین نوع آهن گوشه، تحت فرآیند نورد گرم تولید شده و جنس آن از فولاد معمولی است. در ساختمان سازی کاربرد زیادی داشته و قابلیت جوش، خم و ماشینکاری دارد. در صورت نیاز می توان آن را به صورت سفارشی گالوانیزه کرد.

۲-نبشی اسپیرال:

یک نوع بال مساوی با دقت تولید بسیار بالا است که تحت فرآیند نورد گرم تولید می شود. آلیاژ آن به گونه ای است که امکان عملیات سوراخکاری روی پروفیل را فراهم می کند. در ساخت ماشین های صنعتی با دوام بالا کاربرد دارد.

۳-نبشی گالوانیزه:

آهن گوشه گالوانیزه
آهن گوشه گالوانیزه

همان آهن گوشه فولادی معمولی است که با روکش فلز روی نسبت به زنگ زدگی مقاوم شده است. برای پروژه های مناطق مرطوب و در تماس با آب کاربرد دارد.

۴-نبشی استیل:

یا همان آهن گوشه فولاد ضد زنگ. تحت هر دو فرآیند نورد گرم و سرد تولید می شود. این مدل از شمش های فولاد T302 و T304 ساخته می شود. در برابر زنگ و خوردگی اسیدی مقاوم بوده و برای استفاده در هوای آزاد و سازه های فلزی کاربرد دارد.

۵-نبشی استیلT316:

از جنس فولاد ضد زنگ است که روی آن را با روکش نیکل کروم پوشش داده اند. این محصول در ترکیب خود مولیبدن دارد. مجموع این عوامل باعث می شود که این محصول نسبت به استیل معمولی مقاومت بیشتری در برابر دمای بالا و خوردگی در مقابل انواع مواد شیمیایی و اسیدها داشته باشد. کاربرد آن در صنایع غذایی و دریایی است. به دلیل مقاومت بالا امکان آلوده سازی محیط زیست نیز توسط این ماده کم می شود.

۶-نبشی آلومینیوم:

با قالب و از آلومینیوم های بازیافتی یا درجه یک تولید می شود که هرکدام کاربرد خودش را دارد. این مدل سبک بوده و زنگ نمی زند. همچنین امکان انجام عملیات سوراخکاری و ماشین کاری هم روی آن وجود دارد. در تولید در و پنجره، هواپیماسازی و تولید اتومبیل کاربرد دارد

انواع از لحاظ شکل ظاهری

این محصول عبارت از یک پروفیل با سطح مقطع L شکل است، اضلاع یا بال های این محصول با زاویه ۹۰ درجه نسبت به هم قرار گرفته اند. براساس اندازه بال این محصول را به دو دسته تقسیم می کنند.

۱-نبشی بال مساویدو بال در این مدل با یکدیگر برابر هستند. به آن پروفیل V هم می گویند.

۲-نبشی بال نامساوییک بال از بال دیگر بزرگتر است.

مقایسه نبشی بال مساوی و بال نامساوی
مقایسه نبشی بال مساوی و بال نامساوی

ویژگی دیگر این محصول ضخامت آن است. آهن گوشه با ضخامت های ۳ تا ۲۰ میلیمتر در بازار محصولات فولادی و آهن آلات عرضه می شود.

۱-نبشی سبکضخامت آن کمتر از استاندارد.

۲-نبشی سنگینضخامت بیشتر از استاندارد

انواع از لحاظ اندازه شاخه

در بازار محصولات فولادی و آهن آلات این محصول را به اندازه های لقمه (قطعات خرد شده)، کوتاه (۶ متری)، نرمال (بین ۶ تا ۱۲ متر) و بلند (۱۲ متری) تقسیم  می کنند.

آهن گوشه فولادی
آهن گوشه فولادی

کاربرد نبشی

  • به دلیل شکل خاص در برقراری انواع اتصالات
  • در ساخت سازه های فلزی و سبک
  • در ساخت آسانسور به صورت لقمه
  • در تولید تجهیزات و ماشین های صنعتی
  • در اتومبیل سازی و هواپیما سازی (نوع آلومینیوم)
  • در ساختمان های سنگین در اتصال ستون به پل یا کف ستون
  • یا در سقف و اتصالات ساده و نیم صلب در ساختمان
  • در ترمیم بناها با نبشی کشی دیوارها

راهنمای خرید نبشی

قیمت نبشی

قیمت های فروش نبشی برندهای مختلف در بخش قیمت نبشی، ناودانی و سپری در سایت شرکت فولاد کاویان ایرانیان به صورت بروزرسانی شده موجود می باشد.

نحوه عرضه نبشی

به صورت شاخه های ۶ تا ۱۲ متری عرضه می شود. از ویژگی های ذکر شده در این محصول ضخامت (گوشت یا نمره) می باشد که برحسب میلی متر و بعد از حرف L بیان می شود. ویزگی بعدی اندازه بال بر حسب میلی متر است. در بال مساوی تنها یک عدد و در بال نامساوی دو عدد به صورت حاصلضرب درج می شود. مثلا L3*80*120 که عبارت از نوع بال نامساوی با نمره ۳ و با اندازه بال ۸ و ۱۲ سانتیمتری می باشد. وزن نهایی بار با توجه به ضخامت و اندازه شاخه متغیر است.

بسته بندی آهن گوشه
بسته بندی آهن گوشه

شیوه بارگیری نبشی

بارگیری در کارخانه با وزن حدود ۲۳ تن و در وزن های پایین تر از آن خریداری و انتقال از بنگاه انجام شده که شامل هزینه بنگاه داری به ازای هر کیلو ۵۰ تومان است.

کارشناسان فروش ما در شرکت فولاد کاویان ایرانیان به دو صورت آنلاین در سایت و حضوری یا تلفنی در بنگاه واقع در مرکز آهن و شهر آهن ایران، اصفهان جهت سفارش تیرآهن آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.