در تجارت آهن، آهن قراضه پول ساز میباشد. همچنین در بین فلزات جایگاه ویژه ای دارد و بازار جهانی را تسخیر میکند.

آهن در مقایسه به فلزات، به علت قیمت مناسب تر و مقاومت بیشتر صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، ماشین آلات، انواع دستگاه ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

از این رو از آهن قراضه در بازار کاربرد بسیاری دارد. با فولاد کاویان همراه باشید تا به بررسی دقیقتر آهن قراضه بپردازیم.

تعریف آهن قراضه

آهن قراضه قابلیت بازیافت دارد و در حالت عادی غیر قابل مصرف میباشد.

آهن قراضه یا ضایعات آهن و ضایعات فولادی غیر قابل مصرف است و میتوان آن را بازیافت کرد. قراضه آهن یکی از منابع تامین فلزات آهن قراضه، اضافات به‌ دردنخور و قابل بازیافت محصولات غیر قابل استفاده است؛

محصولاتی که در صنایع ساختمانی، خودروسازی، کارخانه، ساختمان‌ سازی یا مانند آن ایجاد شده باشند.

قراضه به‌ عنوان یکی از اصلی‌ ترین منابع تامین فلزات در صنایع مختلف است.

انواع آهن قراضه

آهن قراضه در صنعت آهن آلات انواع متنوعی دارد. به دلیل تنوع بالای محصولات فولادی،دسته بندی های مختلفی دارد. درجه‌ بندی قراضه، انواع قراضه را از لحاظ خالص بودن آهن موجود در آن مشخص می‌ کند. چگونگی درجه‌ بندی آهن قراضه توسط کارخانجات فولاد تعیین می‌ شود.

از این رو، قطعات ضایعاتی در درجه بندی قراضه به دسته‌های مختلفی تقسیم می شود که در تدامه به معرفی آن ها می پردازیم.

درجه سوپر ویژه

این نوع از قراضه آهن شامل قراضه هایی مانند آهن آلات ساختمان مثل میلگرد و تیرآهن و غیره میشود و اهمیت و ارزش بالایی نسبت به بقیه ی انواع قراضه ها می شود.

 درجه ویژه

منظور از قراضه درجه ویژه، ورق روغنی و ورق سیاه و فاقد زنگ زدگی، قالب بتن، سر تیر آهن، تکه نبشی، تکه ناودانی و غیره می باشد.

درجه یک

قراضه هایی مانند میلگرد کلافی، قوطی و پروفیل ، سر و ته آبگرمکن، انواع لوازم موتوری سبک و سنگین، شاسی هستند.

در قراضه های درجه یک حداقل میزان آهن ۹۷ درصد می باشد و سه درجه باقی را فسفر و گوگرد هر یک نیم درصد، مس، کرم و نیکل هر یک ۲۰/۰ درصد، مولیبدن ۱/۰ درصد، عناصر مس، نیکل، مولیبدن، کرم در مجموع ۳۵/۰ و سرب و روی و قلع هر یک ۰۳/۰ درصد تشکیل می دهند.

 درجه دو

این قراضه های در مقایسه با قراضه های درجه یک، به میزان ۳ در صد کمتر آهن دارند. یعنی حداقل میزان آهن در این قراضه های ۹۴ درصد می باشد. که شش درصد باقی را سایر عناصر و فلزات تشکیل می دهد. به قراضه هایی مانند ضایعات درب و پنجره آهنی مستعمل ، تنه دو چرخه و موتور سیکلت، انواع توری ازجمله قراضه‌های درجه‌ دو محسوب می‌شوند.

درجه سه

قراضه های درجه سه، بخش دیگری از قراضه های آهن می باشند، که در مقایسه با انواع دیگر در درجه بندی قراضه مشخص می شود. حداقل میزان آهن در این قراضه ها ۹۲ درصد می باشد، که نسبت به قراضه های درجه یک و دو کمتر است. ۸درصد عناصر باقی مانده را سایر عناصر مانند فسفر، مس، نیکل، سرب، روی و غیره تشکیل می دهد. ورق گالوانیزه مستعمل و رنگ خورده، حلب بهداشتی فله، منبع اگزوز ماشین و شلنگ‌های فشارقوی سوخته ازجمله قراضه درجه سه به شمار می‌روند.

بازار آهن قراضه در ایران

قراضه آهن صنعت خوبی در بازار داخلی دارد و پول ساز است چون دارای قابلیت بازیافتی، بسته بندی، صنایع و غیره میباشد همچنین در مصارف خانگی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

شایان ذکر است که خرید و فروش قراضه آهن درآمد بالایی دارد. قیمت آهن قراضه در بازار متناسب با نوع و درجه خلوص آن متفاوت میباشد همچنین بوسیله ی کارخانجات فولاد در شهرهای مختلف درجه بندی انواع ضایعات آهن انجام میشود که در قیمت آن موثر میباشد.

بازار آهن قراضه در ایران
بازار آهن قراضه در ایران

قیمت آهن قراضه براساس گزارش وب‌ سایت نرخ باکس از اوایل مرداد سال ۹۹ با توجه به اعلام کارخانه های تولیدی شمش فولادی در قالب درجه بندی ویژه و در شهرهای مختلف، یک و دو از ۴۵۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان که متغیر است و با توجه به بی ثباتی نوسانات قیمتی و بازار ارز احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

قاچاق یا خروج غیر قانونی، صادرات، همچنین کمبود آهن قراضه در کشور مشکلات زیادی برای کارخانجات به وجود می آورد.

به گفته کارشناسان، در شرایط موجود، قیمت ضایعات آهن وارداتی از قیمت شمش داخلی بیشتر خواهد بود؛ بنابراین واردات آهن قراضه به دلیل مشکلات تحریمی و با توجه به اینکه قیمت آن، تحت‌ تاثیر بازار جهانی میباشد و به دلیل کاهش شدید ارزش پول کشور صرفه اقتصادی ندارد. پایین بودن تعرفه ها باعث خروج قراضه آهن و فولاد از کشور میشود که آسیب های جبران ناپذیری به اقتصاد ملی وارد میکند.