سقف کاذب جزو محصولاتی است که در معماری ساختمان کاربرد دارد; و این نوع سقف جهت زیبا سازی در ساختمان ها استفاده می‌شود و از جهات مختلف مزایای قابل توجهی نسبت به سقف معمولی دارد.

سقف کاذب از میلگرد، نبشی گچ کاری و غیره تشکیل شده است.

در واقع کاربرد سقف کاذب برای ایجاد پوشش زیر سقف سازه ای، در ساختمان میباشد، همچنین جنبه‌ی زیباسازی نیز دارد و

سقف کاذب را از عوامل مهم در طراحی داخلی ساختمان می توان نام برد.

مزایای سقف کاذب

  • کاهش انتقال حرارت به بیرون یا درون ساختمان
  • ایجاد فضایی زیبا و مدرن در طرح داخلی خانه
  • سهولت دسترسی به تأسیسات زیر سقف
  • طول عمر بالا و قابلیت اجرای آسان

کاربرد سقف کاذب رابیتس

سقف کاذب از آن دسته محصولاتی است که زمینه ابتکار عمل و خلاقیت بیشتری را برای معمار و گچ کار ایجاد می‌کند و فضای بیشتری برای اجرای طرح‌ها ی جدید به آنها می‌دهد، در اجرای سقف کاذب از ورق رابیتس استفاده می‌شود. این نمونه سقف بیشتر در محیط‌های مسکونی کاربرد دارد.

سقف کاذب آکوستیک

این سقف با فاصله‌ای که تا سقف اصلی ایجاد می‌کند مانند عایقی برای حرارت و صدا عمل می‌کند، خود سقف نیز متریال عایق در برابر حرارت و صدا را دارا می‌باشد. این سقف‌هامعمولاً در مکان‌های پر سر صدا کاربرد دارد که صدا نباید منعکس شود، به همین دلیل سقفی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از نوع آکوستیک باشد.

سقف کاذب
سقف کاذب

کارایی سقف کاذب آکوستیک

کاربرد سقف آکوستیک عموماً در سینماها، تالارها، محل‌های اجرای همایش و استودیوهای ضبط می‌باشد. ساختار سقف آکوستیک معمولاً پارچه، مقوای فشرده و در برخی موارد گچ است.

کاربرد سقف کاذب پی‌وی‌سی (PVC)

سقف کاذب پی وی سی (PVC) در مواقعی کاربرد دارد که هزینه کم و زمان نصب  محدود و نصب آسان مد نظر باشد و در عین حال ویژگی‌های یک سقف کاذب را تا حدی دارا باشد. تنوع رنگ و طرح در این نوع سقف زیاد است و به عنوان یک عایق خوب عمل می‌کند، متریال قالب این محصول پلاستیک است به همین دلیل قابل شست و شو می‌باشد، از دیگر ویژگی‌های این نوع سقف ضد رطوبت بودن آن است که گزینه مناسبی برای ناحیه شمال کشور و شهرهای باران خیز می‌باشد همچنین این سقف در ساخت حمام و توالت بسیار مورد استفاده واقع می‌شود.

سقف کاذب آلومینیومی

در برخی مکان‌های عمومی که کار با تأسیسات و لوله کشی مربوط به سقف زیاد است و سیستم‌های روشنایی ممکن است دچار مشکل شوند و نیاز به رسیدگی مسئول تأسیسات و تعمیر و تعویض باشد، باید حتماً از سقف‌های کاذب استفاده شود، چرا که استفاده از سقف‌ها غیر کاذب و معمولی امکان دسترسی به سیستم‌های روشنایی و لوله کشی را سلب می‌کند. همچنین سقف معمولی اگر در این شرایط قرار گیرد زخمی می‌شود و ظاهری زشت و نامطلوب به مکان می‌دهد. در حال حاضر تنها گزینه برای این مسئله سقف کاذب آلومینیومی می‌باشد، که در قالب بلوک‌های ۶۰*۶۰ تولید می‌گردد و در کنار هم چیده می‌شوند  تا در هر زمان که لازم بود با کنار زدن بلوک آلومینیومی مربوطه، دسترسی به سقف اصلی ممکن شود.

سقف کاذب
سقف کاذب

کاربرد سقف کاذب آلومینیومی

کاربرد عمده این محصول به دلیل ضد آب بودن در استخرها و پارک‌های آبی سر پوشیده، اداره‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و به ندرت در سقف مکان‌های مسکونی نیز کاربرد دارد.

کاربرد سقف کاذب پیش‌ساخته گچی

سقف‌های پیش ساخته گچی همان سقف‌های آلومینیومی ۶۰*۶۰ هستند که پوشش گچی رو آنها را پوشانده است، این قطعات وزن سبک و قابلیت نصب بسیار ساده دارند و مثل سقف‌های آلومینیومی در کنار هم چیده می‌شوند نقطه قوت این محصول نسبت به دیگر سقف‌های گچی، وزن سبک‌تر می‌باشد، که این امر نصب آسان‌تر را فراهم می‌سازد.

کاربرد سقف کاذب

طراحی این محصول در اصل برای تهویه‌ی هوا می‌باشد و همچنین مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و آتش سوزی دارد. سهولت کار با آن و و تعویض سریع، این محصول را در دسته‌ی محصولات کاربردی قرار میدهد. همچنین سقف کاذب در مترو ساختمان های پر جمعیت و بزرگ و غیره مورد استفاده قرار میگیرد .

سقف کاذب تصویر دار یا آسمان نما چیست؟

این نمونه سقف کاذب مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. بیشترین کاربرد آن در لابی هتل ها و مجتمع های مسکونی و غیره میباشد. و ترکیبی متشکل از آسمان و سقف کاذب مشبک هستند.

نتیجه گیری

ما با این مقاله سعی در این داشتیم تا شما را با سقف کاذب و مراحل تولید آن آشنا کنیم. در انتخاب سقف کاذب باید به نوع و کاربرد سقف دقت داشت، و با در نظر گرفتن ساختمان و اولویت‌ها سقف کاذب مناسب را خریداری کنیم.