اصفهان اتوبان ذوب آهن نرسیده به آزادراه فولاد مبارکه

03139985

ساعات کاری شنبه تا پنجشنبه 08:00-17:00

راهنمای خرید میلگرد

یکی از پر کاربردترین محصولات فولادی و غیر فولادی در صنعت ساختمان، میل گرد است. خرید میلگرد با توجه به استفاده فراوان آن در آرماتور بندی و فونداسیون، بخش مهمی از تبادلات روزانه را در بازار آهن آلات به خودش اختصاص می دهد. همانطور که در مقالات میلگرد و انواع آن ذکر کردیم، خرید آرماتور به نوع پروژه و شرایط منطقه هم بستگی دارد. در چنین شرایطی بهتر است یک سری نکات همواره در خرید و فروش میلگرد در نظر گرفته شود. در این مطلب به هفت نکته ای می پردازیم که می تواند شما را در یک خرید موفق یاری کند. با ما همراه باشید.


نکات مهمی که هنگام خرید میلگرد باید بدانید (راهنمای خرید میلگرد)

۱- مشاوره کارشناسی در خرید میلگرد:

همانطور که گفتیم، نوع جنس و همینطور نحوه تولید میلگرد مورد نیاز شما با توجه به نوع پروژه و شرایط اقلیمی منطقه می تواند متفاوت باشد، مثلا در مناطق زلزله خیز، استفاده از میل گرد ترمکس به صلاح نیست و استاندارد آن منطقه روش ساخت آلیاژ سازی است. همینطور با توجه به انتخاب نوع آرماتور، کارخانه تولید کننده و…با در نظر گرفتن نوع پروژه و بودجه شما و ریزه کاریهای دیگری از این دست، بهترین انتخاب در مرحله اول مشاوره کارشناسی می باشد. مشاوران فروش آهن کاویان در این زمینه می توانند راهنمایی های مفیدی به صورت رایگان به شما ارائه کنند.


آرماتور با قطر کم به صورت کلاف عرضه می شود..

۲-کسب آگاهی و تحقیق درباره بازار آهن آلات و میل گرد:

در شرایط پر نوسان بازار امروز، قیمت میلگرد و محصولات فولادی نیز به طور مداوم در حال تغییر است. لازم است اطلاع دقیقی از قیمت آرماتور داشته باشید. اطلاعات فنی نیز همیشه می تواند دید جدیدی در مورد انتخاب شما برایتان ایجاد کند. در این زمینه سعی کرده ایم مقالات مختلفی درباره آرماتور و سایر محصولات فولادی برای استفاده شما تهیه کنیم. قیمت میل گرد به صورت به روز و با ذکر تاریخ در سایت آهن کاویان موجود می باشد.

۳-محاسبه دقیق مقدار بار مورد نیاز میل گرد:

بعد از تعیین نوع میل گرد و وزن آن در شاخه، نوبت به تعیین مقدار بار می رسد. اطلاع از مقدار بار لازم در وهله اول، نوع فروشنده شما را تعیین می کند. برای تعیین مقدار بار، محاسبه وزن شاخه آرماتور، لازم است. برای این کار روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها، استفاده از جداول وزنی است که بر اساس ضخامت و طول هر شاخه تقسیم بندی شده است. اگر بار مورد نیاز شما کمتر از ۲۵ تن باشد، برایتان امکان خرید از کارخانه وجود ندارد و باید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. با مراجعه به یک فروشگاه معتبر و قابل اطمینان امکان دستکاری و تقلب در محصول و دردسرهای بعدی را از بین می برید.

۴-دقت به استاندارد تولید آرماتور

همانطور که در بخش مشاوره کارشناسی گفتیم، استاندارد تولید و ساخت میلگرد، یکی از نکات مهم در خرید آرماتور است. مطابق آیین نامه استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲ ایران، تولید کنندگان موظف به آگاهی دادن خریدار از نحوه تولید آرماتور می باشند. در برندهای معتبر، نحوه تولید روی آرماتور حک می شود.


شمای آج مرکب در میل گرد A4

۵-تشخیص نوع آج مورد نیاز میل گرد:

مطابق استاندارد، میل گردهای موجود در بازار ایران، دارای ۴ مدل هستند، آرماتور A1 یا س ۲۴۰، میل گرد A2 یا آج ۳۴۰، میلگرد A3 یا آج ۴۰۰، آرماتور A4 یا آج ۵۰۰. که هرکدام قطر و طولهای متفاوتی دارند. میل گرد A1، ساده و بدون آج می باشد که در آهنگری و به عنوان دورپیچ آرماتور در بتن آرمه کاربرد دارد. آرماتور A2 در مکان هایی که سازه نیاز به استحکام زیادی نداشته باشد یا کم ارتفاع باشد، استفاده می شود. نوع A3 بیشترین کاربرد را داشته و اگرچه آرماتور A4 استحکام بالاتری دارد، اما بدلیل قیمت بالاتر، هنوز استفاده از A3 رایجتر است. آج در A2 به صورت منفرد و موازی، در آرماتور A3، به صورت هفت و هشتی و در A4 به صورت مرکب می باشد. نکته مهم اینکه ممکن است برخی افراد برای سود بیشتر، آرماتور A2 را با آج شکل A3 به بازار عرضه کنند. در این صورت بهترین کار خرید میلگرد از فروشگاه های معتبر و یا دادن نمونه جنس به آزمایشگاه برای بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی آن است.


تفاوت شکل آج در آرماتورهای A2 و A3

۶-بهترین برند میلگرد کدام است؟

معیار انتخاب بهترین برند، در وهله اول نیاز خریدار است. البته بهترین و قدیمی ترین تولید کننده ایرانی، کارخانه ذوب آهن اصفهان می باشد. اما برای خرید میلگرد، ابتدا با توجه به شرایط منطقه نحوه تولید باید مشخص شده، استانداردهای مورد استفاده در تولید، داشتن گواهینامه فنی محصول یا لااقل وجود علامت اختصاری کارخانه روی میلگرد، ترکیب مواد شیمیایی سازنده فولاد با توجه به نوع نیاز خریدار، تناسب ضخامت محصول با کاربرد آن و کارخانه تولید کننده بررسی شده و در نهایت اقدام به خرید میل گرد مورد نظر شود.

نام کارخانهعلامت اختصاری
ذوب آهن اصفهانESCO CU
مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفولROUHINA
آذر فولاد امین تیکمه داشAFA
میانه (فولاد آذربایجان)دو F به صورت رو در رو
نیشابور (فولاد نیشابور خراسان)N یا KSC CO
فولاد آناهیتا گیلانAGJU
فولاد هیربدHIRBOD CT
امیرکبیر خزرAKS CT
فولاد کویر کاشانKAVIR
پرشین فولادPSG یا PS
درپاد تبریزD
صبا فولاد زاگرس شهرکردSFZCT
فولاد ارگ تبریزFAT
فولاد بافق یزدBMISCO
مجتمع فولاد ایوانISCO CT
فولاد الماسATJU
فولاد ابرکوه یزدSAIS CT
کاوه تیکمه داشSPK CT
مجتمع فولاد ظفر بنابZNCT
فولاد سپهر ایرانیانFSI TC
جهان فولاد غربSFJ TC
جهان فولاد سیرجانSRH
فولاد آریا ذوبARIA
فولاد کیان ابهرKFA

نام کارخانجات تولید میل گرد و علائم اختصاری هرکدام

۷- بسته بندی در خرید میلگرد

با توجه به ضخامت، میلگرد را به صورت کلاف و یا بندیل بسته‌‌بندی می کنند. مثلا میلگردهای ساده با ضخامت پایین به صورت کلاف‌ و سایز های ۸ و ۱۰ میلی‌متر هم به صورت شاخه‌های ۱۲ متری و هم به صورت کلاف قابل تهیه هستند. میلگردهای بالای این سایزها نیز به صورت شاخه‌های ۱۲ متری هستند. به جز کارخانه ذوب آهن اصفهان که بندیل‌هایی با وزن ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم عرضه می کند، سایرین دارای بندیل‌هایی با وزن ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم هستند. توجه داشته باشید، در صورتی که کالایی از کارخانه خریداری شود، هزینه ارسال آن از کارخانه تا مقصد به عهده خریدار می‌باشد که مقدار آن بر اساس تعرفه اعلامی از جانب سازمان حمل و نقل کشور تعیین می‌شود.

با توجه به ضخامت، میل گرد را به صورت کلاف و یا بندیل بسته‌‌بندی می کنند.