کاربرد پروفیل فولادی را میتوان گفت در صنایع ساختمان سازی ، راه سازی و در تولید درب و پنجره مورد استفاده می شود. پروفیل فولادی به طور کلی دو نوع هست: ۱. پروفیل سبک  ۲. پروفیل سنگین. مجموعه کاویان فولاد سعی دارد در این مقاله به توضیح بیشتری درباره این محصول فولادی بپردازد.

کاربرد پروفیل باز و بسته در محصولاتی چون …

 • پروفیل سبک در نبشی ، میلگرد ، ناودانی ، تیرآهن
 • پروفیل سنگین در پروفیل و لوله ، قوطی
تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین
تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین

پروفیل سبک

به نوع سبک، نوع مبلی نیز می‌گویند، در ساخت آن از دو استاندارد DIN 2394 و  EN 10 219-2 استفاده می‌کنند. ورق‌های مورد استفاده در فرآیند تولید این نوع  ورق روغنی است، همان‌طور که می‌دانید این ورق‌ها از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند.

نوع مبلی در صنایعی مانند لوازم خانگی، دوچرخه‌ سازی، کانتینر و مبلمان کاربرد فرآوان دارد. این نوع  ویژگی‌های زیادی دارد همین امر سبب استفاده‌ گسترده از آن گردیده است. در ادامه سعی شده تا به برخی از این موارد اشاره نماییم.

ویژگی‌های پروفیل سبک

همان‌طو که در بالا اشاره کردیم این نوع  ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در این قسمت به برخی از این موارد به صورت خلاصه اشاره خواهیم نمود:

 • ابعاد گوناگون
 • شکل پذیری مطلوب
 • خاصیت آبکاری
 • کیفیت سطحی مطلوبی
 • جوش پذیری بالا
 • دقت ابعادی مطلوب در قطر و ضخامت

پروفیل‌های نبشی با بال ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر و ناودانی‌ها با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ در این گروه قرار دارند. پروفیل سبک از طریق فرآیند سرد حاصل می‌شود استفاده از کشش سرد در این صنعت باعث شده تا مقاطع تولید شده، با هزینه و انرژی کمتری تولید شوند، از نظر کیفیت سطحی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند و با سرعت بالایی تولید شوند.

استفاده از خاصیت کشش سرد سبب گردیده تا نوع سبک کاربرد فرآوانی در صنایع مختلفی مانند صنعت کشاورزی، صنعت خودروسازی و اسلحه سازی داشته باشد.

تعیین قیمت پروفیل سبک

قیمت پروفیل اعلامی برای نوع سبک در واحد وزن اعلام می‌شود. برای مثال اگر قیمت اعلامی برای یک کیلو  برابر ۳۲۱۰ تومان باشد در این صورت یک تن نوع سبک قیمتی معادل با ۳۲۱۰۰۰۰ خواهد داشت.

قیمت آن به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به قیمت دلار، قیمت ورق نورد سرد و تعرفه‌های گمرکی اشاره کرد.

قیمت نوع سبک در واحد وزن مقداری از نوع سنگین بیش‌تر است اما هزینه‌ آن در واحد طول از نوع سنگین کمتر خواهد بود و علت آن ضخامت و وزن کمتر نوع مبلی است. این محصول ضخامت و وزن کمتری در مقایسه با نوع سنگین دارند.

تفاوت پروفیل سبک و سنگین
تفاوت پروفیل سبک و سنگین

پروفیل سنگین

به نوع سنگین،  صنعتی یا  ساختمانی می‌گویند. این نوع از طریق فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند در نظر داشته باشید که به منظور تولید این نوع از ورق‌هایی با ضخامت بالاتر از ۱٫۵ میلی‌متر استفاده می‌کنند. نوع سنگین در تولید شاسی ماشین آلات، دستگاه‌های صنعتی، استفاده در ساخت ستون‌ها کاربرد دارد.

ویژگی‌های پروفیل سنگین

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، قیمت نوع سنگین در واحد وزن محاسبه می‌شود. برخی دیگر از ویژگی‌ها عبارتند از:

 • پایداری پیچشی و خمشی در سطح بالا
 • جوش‌پذیری بالا
 • سختی سطحی
 • دارا بودن قیمت مساعد.

بررسی تفاوت‌های موجود بین پروفیل سبک و  سنگین

 1. تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین در نوع ورقی که در تولید از آن استفاده میشود. برای تولید پروفیل سبک از ورق روغنی و برای تولید پروفیل سنگین از ورق سیاه استفاده می شود.
 2. تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین در ضخامت تولیدی هر یک از آن‌هاست، ضخامت پروفیل سبک کمتر از ۱/۵ میلی‌متر است در حالی که پروفیل سنگین ضخامت بالاتر از۱/۵ میلی‌متر تولید می‌شوند.
 3. پروفیل سنگین در شرایطی که لازم است بار زیادی تحمل کند استفاده می شود و از پروفیل سبک در شرایطی که بار کمتری را تحمل کند استفاده می شود.
 4. از نظر قیمت به دلیل اینکه وزن پروفیل سبک کمتر از پروفیل سنگین است پس در نتیجه پروفیل سنگین ارزانتر از پروفیل سبک است.